Avtomatik transmissiya yog‘ini qancha vaqt almashtirmasa bo‘ladi?
04.01.2025 / 07:04Avtomatik transmissiya yog‘ini kamida har 2–4 yilda almashtirish tavsiya etiladi.
Ko‘pgina avtomobil ishlab chiqaruvchilari so‘nggi 10–15 yil ichida avtomatik transmissiyalar uchun texnik xizmat ko‘rsatishni keraksiz deb e’lon qila boshladi.
Ular texnik suyuqlikni avtomobilning barcha xizmat muddati davomida almashtirish shart emasligini ta’kidlashadi. Ammo bu davr ko‘pincha zavod kafolat muddati bilan bir xil bo‘ladi.
Avtomatik transmissiya yog‘ini 40 ming–50 ming kmda yoki kamida har 2–4 yilda almashtirish tavsiya etiladi. Bu vaqt va mablag‘ sarflash, aslida, o‘zini oqlaydi, chunki klassik avtomatik transmissiyalar ish paytida ishqalanish asosida ishlaydi, bu esa metall zarralarini hosil qiladi.
Sabablar:
1. Transmissiyada maxsus filtrlar mavjud bo‘lib, ular metall zarralarini ushlab qoladi.
2. Yog‘ning xususiyatlari vaqt o‘tishi bilan yomonlashadi.
3. Filtrlar va magnitlar tiqilib qolishi mumkin, bu esa gidrosistemadagi kanallarni to‘sib qo‘yadi va qimmat ta’mirlashga olib keladi.
Salbiy oqibatlar, agar avtomatik transmissiya yog‘i vaqtida almashtirilmasa:
- Yog‘ kanalari tiqilib qolishi mumkin.
- Gidrosistema klapanlari ishlamay qoladi.
- Mexanizmning ishlashi yomonlashadi, natijada qimmat ta’mirlash talab etiladi.
AKP yog‘ini almashtirish — avtomobilni uzoq vaqt ishlatishga yordam beradi va qimmatli ta’mirlashlardan qochish uchun muhim texnik xizmat ko‘rsatish jarayonidir. Har bir avtomobil egasi texnik suyuqlikni almashtirish intervaliga qat’iy rioya qilishi kerak.